به  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان خوش آمدید. 

8:49:58 PM 1399 / 11 / 02
 
اخبار بسیج جامعه پزشکی

13آبان ماه روز بسیج دانش آموزی

حضور مردم در راهپیمایی 13 آبان

3 آبان 97 و حضور متفاوت مردم /استکبار ستیزی که ماندگار خواهد شد

روز 13 آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است.

 سیزدهم آبان هر سال ، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است. تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریکا در ۱۳ آبان از جمله این رویداد هاست.

این ها سه رویداد با یک هویت بودند که هر کدام در شکل گیری حرکت انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کردند. هویت هر سه اتفاق (مبارزه با استکبار) بود و به همین دلیل، این روز به یاد ماندنی «روز ملی مبارزه با استکبار» نامیده می شود.

سیزده آبان از جمله روزهای پرفروغی است که در تاریخ ایران، شکل گرفته است و در حقیقت روزی است که وحدت کلمه معنا شد.

 

نخستین واقعه: تبعید امام خمینی به ترکیه 13 آبان 1343

کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون ومستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.

کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال 1306، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.

هنوز بیش از 3 دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیتت دولت تصویب کرد.


چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشتند به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

 

 دومین واقعه : روز دانش‌آموز 13 آبان 1357

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

 

سومین واقعه تاریخی :تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی 13 آبان 1358

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.


اشغال لانه جاسوسی آمریکا ارزشی بالاتر از انقلاب1357دارد

براین اساس می توان گفت 13 آبان 1358 و اشغال لانه جاسوسی آمریکا که حضرت امام ( ره ) ارزش آن را بالاتر از انقلاب1357 میدانست اهمیت به سزایی داشته است، چرا که در انقلاب 1357 عوامل آمریکا از ایران گریختند اما در 13آبان 58 خود استکبار در چنگال عدالت اسلامی به دام افتاد و از کشور رانده شدند.

بنابراین باید گفت که پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حکومت الهی در ایران موجب تغییرات سیاسی در سایر کشورهای منطقه و جهان شد و منافع آمریکا و غرب را به خطر انداخت. در واقع بیداری اسلامی در جهان معاصر از سال 1357 و با انقلاب ایران آغاز شد و تمام کشورهایی که حکومتهای پادشاهی و عوامل استکبار داشتند با بیداری ملتها مجبور به تغییر سیاسی و نگرشی خود شدند.

لذا این پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران بود  آمریکایی ها جهت مبارزه با انقلاب ایران انواع کودتا و بمب گذاری و ترور شخصیتهای ملی و مسئولین کشور را سرلوحه سیاستهای تقابلی خود با انقلاب ایران قرار دادند و 8 سال جنگ را به مردم ایران تحمیل نمودند؛ مردم ایران نیز در این 8 سال ضمن مقاومت با سربلندی و پیروزی از این آزمایش الهی بیرون آمدند.

البته تقابل اسلام و شیطان بزرگ هنوز هم ادامه داد.جنگ هایی که در منطقه با نشاندن داعش به راه می اندازد و همچنان با شکست مواجه می شود و از طرفی اعمال تحریم ها و پاره کردن برجام.

آمریکا جنگ اقتصادی و روانی گسترده ای را علیه کشور و ملت ایران آغاز کرده و هدف اصلی آن نیز تغییر نظام مقدس جمهوری اسلامی و دلسرد کردن مردم نسبت به انقلاب است.

.مردم ایران همزمان در سراسر کشور یوم الله 13 آبان امسال را پرشور تر از همیشه گرامی خواهند داشت و با حضور حداکثری خود نشان می دهند که همیشه پای این انقلاب خواهند ماند. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ساعت : 11:26 -  روز  : یکشنبه  - 12 /  8 / 1398 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :128

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر